Telefón

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Otváracie hodiny

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Úzkosti dnes patří mezi nejrozšířenější a nejobtěžující psychické poruchy. Každý kdo v životě prošel úzkosti ví, že daný stav má mnoho odstínů a projevy jsou u každého individuální. Od chvilkové neschopnosti popadnout dech až po pocity totální paralýzy či kolapsu. Současná léčba úzkostných poruch za pomoci psychofarmak ale neřeší kořen problému.

A jak na úzkosti pohlíží čínská medicína? Ta pohlíži na člověka komplexně a u řešení psychických obtíží se zabívá vždy do hloubky jednotlivcem prožívanými emocemi.

Qi Qing, aneb sedm emocí je v čínské medicíně široce rozpracovaný koncept. Každá
z emocí, kterou pociťujeme je istým pohybem energie v našem těle. A dlouhodobé prožívání kterékoliv emoce může způsobit, že energie v našem těle neproudí jak má. Následkem toho můžou vznikat psychické ale i fyzické potíže.

Poďme se tedy podívat na jednotlivé emoce z pohledu TČM. Třeba radost jako emoce spojena se srdcem. Existují ale dva pojmy, kterými je radost popisována, XI a LE. LE lze popsat jako štěstí vycházející zevnitř, které je postaveno na harmonickém vztahu k sobě i aktuální situaci, ve které se nacházíme. Nakolik je
v něm obsažené pochopení a přijetí, není možné popisovat přebytek Le ani jeho špatný vliv na
zdraví, ať už fyzické nebo mentální. To ale nelze konstatovat u emoce XI. XI chápeme spíše jako adrenalinové vzrušení či rozptýlení. Při nadměrném zažívání této emoce dochází k postupnému vyzáření a úbytku Qi. Následkem toho je samozřejmě její nedostatek.

Slezina má dle TČM na starosti strávení a zpracování zažitého. Pokud je ale mentální sousto na strávení příliš veliké, dochází k opakovanému promítání zážitků. Člověk uvažuje nad tím, co a jak udělal, jak by to šlo udělat lépe….zkrátka se cyklí a motá. Zážitky se nezpracovávají a člověk se k nim stále vrací.
Toto nekonstruktivní přemýšlení, neboli SI, dokáže naši energii Qi zauzlit. Ta pak nemůže volně proudit. Často se tato emoce pojí s problémy v epigastriu nebo solárního pletence, kde se nestrávené zážitky nejčastěji manifestují.

Emocí, kteří je přiřazena plicím je BEI nebo žal. BEI lze chápat jako ubývání či zahušťování energie. Díky této emoci se stáváme negativistickými až depresivními. Uzavíráme se do sebe, v důsledku čehož se snažíme ochránit zbytek naší energie.

Játra jsou naším stratégem, který je zodpovědný za naše plány a rozhodnost. Tvoří jasnou
vizi našeho života, udává cíle a směřování. Díky hlubšímu porozumění posloupnosti vývoje věcí nám umožňuje růst. Základní emocí přiřazenou játrům je hněv, NU. Ke každé cílevědomé činnosti je potřeba se trochu rozzlobit, zvednout se z gauče a jít do akce. Hněv je velmi yangovou emocí, která je vzestupným pohybem Qi v nás. Je v ní jednak nespokojenost s danou situací a jednak akce vedoucí k úlevě. Ovšem moderní doba a snaha udržet si navenek fungující vztahy v práci a okolí nás vede k tomu, abychom tuto emoci, která je v mnoha situacích nechtěná a podle pravidel naší společnosti neadekvátní, spolkly a nechali si ji na později. Náš hněv NU tedy mnohokrát neprojevíme. Játra jsou pak jako tlakový hrnec plný
spolknutého hněvu, který při velkém tlaku může bouchnout. Nahromadění neprojeveného NU
vytváří stagnace Qi v našem těle.

Ledviny jsou naším kořenem, zdrojem vůle, ambicí a motivací. Skrze ně můžeme transformovat naše strachy na moudrost. Strach nebo KONG je nejhlubší a nejvíce yinovou emoci. Vytváří pokles Qi, která je stažena do hlubin kvůli tomu, aby byla zajištěna její ochrana.

V případě nadměrné emocionální síly se můžou rozvinout nejen úzkostni stavy, ale i jiné potíže psychického i fyzického rázu. Před započetím samotné terapie je potřeba přihlížet na konkrétní emoční profil pacienta, jelikož každá z emocí může být do nějaké míry namíchána ve stavu, který my nazýváme úzkostí.

Odporúčané články

1 komentár

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *